Jimi Cimbala – eXcellent TubeDriver

Recenzia profi gitaristu Jimiho Cimbalu (kapela  Metropolis a iné) na sériu našich efektov – TubeDriver (k dispozíci mal aj TubeDriver+ a TubeDriverBass)

Pred nedávnom sa mi dostal do ruky zaujímavý efekt, ktorý ma najprv zaujal krajinou pôvodu. Jedná sa o slovenský výrobok. Na prvý pohľad som mal dojem, že sa viac-menej jedná o klasickú záležitosť v tejto oblasti „krabičiek“. Jedná sa o škatuľku z masívnej kovovej konštrukcie, ktorá už na prvý pohľad vzbudzuje dojem veľkej odolnosti, čo som veľmi ocenil neskôr, keď som si túto škatuľku otvoril. Tá vo svojom vnútri ukrýva lampu ECC83.

Efekt má štyri nastavovacie a ovládacie prvky:

1. prepínač efekt on/off – jedná sa o masívny odolný kovový prepínač, na ktorý sa nemusíte báť stúpiť

2. potenciometer volume – ako sme u väčšiny podobných zariadení zvyknutí, jedná sa o pomer hlasitosti pri zapnutí a vypnutí efektu. Ako jediný zo všetkých potenciometrov je vybavený západkou pre polohu nula

3. potenciometer presence – ako už názov napovedá, jedná sa tu o nastavenie presence korekcií, osobne však musím vyzdvihnúť rozsah, ktorý tento ovládač pokrýva. Bez problémov si tu môžete nastaviť zastretejší zvuk ako i pekne zvonivý „sklenný“ sound

4. potenciometer gain – týmto potenciometrom si ovládate intenzitu efektu

Zo zadnej strany je efekt vybavený jackovým vstupom a výstupom a taktiež vstupom pre 12 V napájanie, ktoré je umiestnené medzi jackovými samicami. Adaptér je súčasťou výbavy. Nie je tu možné použiť napájanie z batérie.

 

Tento efekt som skúšal na zosilňovači Marshall JCM 900/4100 a gitarovom boxe Marshall 1960 LEAD. Použil som pri tom gitary Fender Stratocaster a Ibanez Prestige. Použitie tohto efektu by som rozdelil do dvoch základných skupín:

1. samostatný efekt – teda zapojenie gitara – efekt – koncový zosilňovač (v tomto prípade Marshall bez gainu). Pri tomto zapojení sa efekt správal skutočne nad moje očakávania. Vzhľadom k tomu, ktoré ovládacie prvky efekt poskytuje bolo možné na ňom vytvoriť pomerne širokú škálu zvukov. Obzvlášť farby typické pre Fender Stratocaster takto veľmi pekne vynikli. Niet divu. Lampa ECC83, ktorú efekt v sebe ukrýva, je vo zvuku rozhodne cítiť.

2. „dokrmovač“ k zosilňovaču s gainom – priznám sa, že toto už bola trochu alchýmia a s gombíkmi som musel točiť podstatne viac, aby som sa dostal k zvuku podľa svojich predstáv. Pri vysokom nastavení gainu na zosilňovači sa efekt správal veľmi dobre, avšak len dovtedy, kým nastavenie gainu na efekte nepresiahlo hodnotu 50%. Potom už sa zvuk stával nekonkrétnym a nečitateľným. Toto však je jav, ktorý je častý aj pri iných podobných efektoch a už pri nastavení gainu na efekte v hodnotách výrazne nižších než 50%, takže aj v tomto efekt u mňa obstál. Pri tomto zapojení som použil gitaru Ibanez Prestige a síce sa jedná o tube driver použitý ako doplnok ku gainu na gitarovej hlave, mal som veľmi dobrý pocit z hry aj pri použití nástroja s humbuckermi.

Osobne preferujem aj pri zvuku s nižším skreslením, ak je zvuk mierne zastretý (osobne tomu hovorím „DARK“). Takýto zvuk podľa mojich predstáv sa nedá nastaviť na každom efekte podobného typu. Tu sa mi to však pomerne rýchlo a k mojej veľkej spokojnosti podarilo, čo môžete posúdiť aj na priložených nahrávkach (ukážka č. 1 a 2), pri ktorých som tento efekt použil. Znovu však pripomínam, že aj gitaristi, ktorí preferujú pri tube driveroch svetlý „sklenený“ zvuk, by si určite v tomto prípade prišli na svoje.

Tomuto efektu by som však vytkol dve veci. Prvou sú jackové samice z umelej hmoty. Pri takto masívnej a odolnej konštrukcii pôsobia ako veľmi zaostávajúca časť nedosahujúca štandardu ostatných použitých prvkov. Moja druhá výčitka sa týka dizajnu efektu. Myslím si že efekt, ktorý je tak kvalitne spracovaný zvnútra a poskytuje tak dobré zvukové možnosti, si nepochybne zaslúži krajšiu a precíznejšie urobenú schránku.

Celkovo som bol s týmto efektom veľmi spokojný, dokonca tak, že som ho zaradil do svojho „arzenálu“. Používam ho hlavne pri hre, ktorá si vyžaduje jemne skreslený čitateľný, „lampovo teplý“ zvuk, hlavne pri kombách a gitarových hlavách, ktoré tento zvuk v takejto kvalite neposkytujú. Som veľmi rád, že aj u nás vznikajú takéto kvalitné výrobky a dúfam, že ich bude len pribúdať.

GM_viktor dodáva: Tento efekt sa začal nedávno vyrábať aj v novej verzii – TubeDriver+ . Konštrukčne je rovnaký ako obyčajný TubeDriver, ale ma navyše okrem TrueBypass aj TubeBypass, čo znamená, že signál prechádza lampou, aj keď je efekt vypnutý. V najbližšej dobe sa plánuje prirobiť ešte jeden volume potenciometer – volume pri vypnutom efekte. A do tretice, TubeDriverBass. Bass v nazve neznamená, že je určený výhradne len pre bassgitaru, kľudne sa dá použiť aj na gitaru, pričom pridá mohutnosť a basový základ a oproti predchádzajúcim dvom TubeDriverom ma menej gainu. Výborne sa však používa s bassgitarou, ktorej pridá mohutnosť, konkrétnosť a hlavne lampový charakter a dynamiku, až pocítite, akoby bassgitara ožila.

2 thoughts on “Jimi Cimbala – eXcellent TubeDriver

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *